2019 Kauden päättäjäiset juhlittiin maistuvissa tunnelmissa
11.11.2019 13.42 Uutiset / Pääsivusto

Kemin Palloseuran kauden 2019 juhlittiin viikonloppuna

Kemin Palloseuran kauden päättäjäisjuhlaan osallistui pelaajia jokaisesta ikäryhmästä ja paikalla oli useita kymmeniä vanhempiakin juhlistamassa kauden päätöstä. Ennenkuin varmasti päättäjäisten odotetuin tapahtuma pääsi alkamaan, eli paikallisen MeriLapin Munkkituvan munkit pääsivät parempiin suihin: KePS palkitsi pelaajiaan sekä valmentajia.

Vuoden valmentajaksi valittiin Esa Savolainen joka johdatti KePS/TP-yj joukkueen ensiksi Puolen Suomen Liigaan ja sitä kautta menestyksekkäiden otteiden jälkeen aina Kai Pahlmaniin asti. Kyseinen turnaus on tämän ikäluokan SM-turnaus, jossa joukkue taisteli itsensä hienosti kahdeksannelle sijalle.

(kuvassa vasemmalta Juuso Turunen, Jonne Knuuti, Esa Savolainen ja Mio Rahikainen)

Tänä vuonna seuran Fair Play palkinnon itselleen nappasi Juuso Turunen, joka palkinnon nimen mukaisesti reilun pelin hengessä huomioi niin pelaajat kuin toimijat, kentällä kuin sen ulkopuolella ja on toiminut hyvänä esimerkkinä kantaessaan KePS:in logoa rinnassaan.

Ilkka Nisulan palkinto, eli Ahkerin Harjoittelija palkinnon sai itselleen nuori, lahjakas Jonne Knuuti, jonka omatoimisen sekä joukkueharjoittelemisen kehityksen tulos oli selvästi nähtävissä.

Paras D-juniori eli Tihisen Pytyn sai pelaaja, joka joukkuepelaajana omaa loistavan työmoraalin, eli täyttää niin sanotusti Tihisen kengät. Nämä kengät tänä vuonna täytti Mio Rahikainen.

(kuvassa 05-joukkue joka ylsi hienosti Kokkola Cupissa aina toiseksi sekä saavuttivat kolmannen sijan piirinmestaruussarjassa)

Paras pelaaja, yksinkertaisuudessaan seuran paras pelaaja. Tänä vuonna palkinnon itselleen sai Luka Liimatta, joka määrätietoisesti harjoitteli läpi talven ja kesän, pelasi 04 joukkueen mukana mestaruussarjaa, osallistui Kai Pahlman turnaukseen, oli 05-joukkueen mukana Kokkola Cupissa, pelasi Kemi City FC:n B-junioreissa. Kaiken tämän lisäksi, Luka oli valitettavasti estynyt ottamaan palkinnon vastaan, sillä yllättäen nuori herra oli pelihommissa. Tämä siis todellakin kertoo kaiken oleellisen.

KePS onnittelee palkittuja!

Todella iso kiitos MeriLapin munkkitupa!


   
Lisää uutisia
Kemin palloseura
«  Tammikuu   »
Kategoriat